SOLILOKWIUM – ANDRZEJ STASIUK

Andrzej Stasiuk - Wschód © czarne.com.pl

Utrzymana w stałym wahaniu między prawdą a zmyśleniem proza Andrzeja Stasiuka to świadectwo kolejnych introwertycznych podróży, w których te dokonywane w wymiarze geograficznym stają się inspiracją dla podróży duchowych, eksplorujących wspomnienia, pamięć indywidualną i zbiorową. Pisarz bada zachowania własnej świadomości w różnych warunkach, rozwijając monolog opowiadający o świecie wraz z wszystkimi jego zdarzeniami, zjawiskami, detalami.

Opublikowany ostatnio „Wschód” (2014) to niezwykły zapis podróży – we wspomnienia do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu i podróży tam, skąd wyszły oddziały Czyngis-chana, tam, gdzie historia jest jak geologia i tektonika: nieunikniona, nieprzewidywalna, miażdżąca, tam, gdzie lucyferycznym blaskiem świeci nowa potęga – do Rosji, Chin i Mongolii. To próba uchwycenia cienia Wschodu, który na nas pada. Opowieść o tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć. W październiku 2015 ukaże się kolejna książka Andrzeja Stasiuk „Kucając” (z ilustracjami Kamila Targosza). Zebrane w zbiorze fragmenty prozy, pełne uważnego namysłu, pokazują świat, w którym człowiek jest tylko jednym z wielu mieszkańców. Ten nieobjęty mikrokosmos flory i fauny dostępny jest tylko dla tego, kto przystanie na chwilę, kucnie i rozejrzy się wokół.

„…staje się co jakiś czas, żeby odpocząć, żeby się obejrzeć, żeby policzyć, ile już było, a ile jeszcze zostało. Taka jest ta książka: sprawdzam gdzie byłem, gdzie jestem, dokąd się wybieram. Oprócz tego oczywiście niezwykła ilość celnych spostrzeżeń, głębokich przemyśleń oraz barwnych opisów”. | Andrzej Stasiuk „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”

Andrzej Stasiuk | Prozaik, eseista, współtwórca Wydawnictwa Czarne, Dyrektor Artystyczny Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”. Od końca lat 80. ubiegłego wieku mieszka w Beskidzie Niskim. Autor książek: „Mury Hebronu”, „Dukla”, „Opowieści galicyjskie”, „Dziewięć”, „Jadąc do Babadag”, „Taksim”, „Dziennik pisany później”, „Grochów”, „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach”, „Wschód” i innych. Laureat wielu nagród, m.in.: Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Nike, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica, Nagrody Literackiej Gdynia, Dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie literatury. Jego książki tłumaczone były na niemal wszystkie języki europejskie (łącznie blisko 130 tłumaczeń).

www.czarne.com.pl