GORLICKIE ŚWIĘTO REPORTAŻU
W dniach 18-27 września Gorlice i pobliski Szymbark odwiedzi kilkudziesięciu przedstawicieli takich dziedzin jak poezja, proza, teatr i muzyka. To jednak nie koniec, bo przy okazji Festiwalu im. Zygmunta Haupta do urokliwego Beskidu Niskiego zaproszono także znakomitych reporterów.
Cykl zainauguruje Paweł Smoleński – reporter i publicysta dokumentujący wydarzenia w Izraelu, Iraku, Polsce i na Ukrainie. Paweł Smoleński jest również autorem „Szcze ne wmerła i nie umrze” – wywiadu rzeki z Jurijem Andruchowyczem, jednym z festiwalowych gości. Spotkanie z reporterem odbędzie się 18 września o godz. 16:15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a poprowadzi je Andrzej Stasiuk. Dzień później, w Gorlickim Centrum Kultury o godz. 16:15, Darek Foks spotka się z Michałem Olszewskim, który w swoich książkach ukazuje Polskę od jej mniej reprezentatywnej, ale prawdziwej i nierzadko bardzo bolesnej strony.
Z Polski przeniesiemy się do Wielkiej Brytanii i USA, a to za sprawą Ewy Winnickiej i jej książek „Angole”, „Londyńczycy” i „Nowy Jork zbuntowany”. Autorka w swoich reportażach podejmuje temat polskiej emigracji, malując przy tym wyraźny obraz nie tylko Polaków mierzących się z obcymi realiami, ale także obywateli Wielkiej Brytanii. Do Gorlickiego Centrum Kultury zapraszamy 20 września o godz. 15:30. Z kolei w „podróż przez polskie jądro ciemności, przez kompleksy i fantazje narodowe, przez wieki historii” wyruszymy 21 września. W Miejskiej Bibliotece Publicznej o godz. 17:45 Zofia Król porozmawia z Ziemowitem Szczerkiem – m.in. o jego ostatniej książce „Siódemka”. W 2013 roku autor został Laureatem Paszportu Polityki za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”.
Jedną z bohaterek reportaży Lidii Ostałowskiej jest Polska B. Książka „Bolało jeszcze bardziej” stanowić będzie punkt wyjścia do rozmowy o tym, jaka dziś jest „ta straszna Polska”. Kraj podzielony? Zamknięty? Przepełniony niepokojem? O tym z autorką porozmawia Monika Stopczyk. Spotkanie odbędzie się 23 września o godz. 16:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 24 września spotkamy się z dwiema autorkami. O godz. 17:45 Darek Foks zaprosi do rozmowy Małgorzatę Szejnert – dziennikarkę, współzałożycielkę „Gazety Wyborczej” i mentorkę reporterów młodszego pokolenia. Natomiast o godz. 19:00 rozpocznie się spotkanie z udziałem Angeliki Kuźniak, autorki opowieści reporterskich „Marlene” i „Papusza”, trzykrotnie uhonorowanej nagrodą Grand Press. Rozmowę poprowadzi Monika Rogowska-Stangret.
„Nowe ukrainoznawstwo” to hasło stanowiące przyczynek do rozmowy Andrzeja Stasiuka z Tarasem Prochaśko. Pisarz „sięga pamięcią nie tylko do swoich wspomnień, ale i do wspomnień członków rodziny, przedstawiając je jednak z własnego punktu widzenia, mieszając niepostrzeżenie z własnymi wyobrażeniami i snami”. Na spotkanie zapraszamy 25 września o godz. 17:30 do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zwieńczenie literackich podróży nastąpi ostatniego dnia Festiwalu za sprawą spotkania z Andrzejem Niewiadomskim, poetą, eseistą i historykiem literatury. Autor, który jest również badaczem twórczości Zygmunta Haupta, przybliży zgromadzonym w Miejskiej Bibliotece Publicznej czytelnikom niepublikowaną dotąd pracę „K (esej podróżny)” oraz książkę „Mapa. Prolegomena”. Na spotkanie zapraszamy 26 września o godz. 18:15.
Na wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach festiwalu, wstęp wolny.
Szczegółowy plan wydarzeń wraz z ich opisami dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy także do subskrybowania festiwalowego kanału w serwisie YOUTUBE oraz do śledzenia naszej strony na FACEBOOKU.
ZNAJDŹ NAS