PROGRAM 1. EDYCJI FESTIWALU IM. ZYGMUNTA HAUPTA

Gorlice © Ze zbiorów Leszka Wojtasiewicza

W dniach 18-27 września zapraszamy do Gorlic i Szymbarku na pierwszą odsłonę Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Organizatorzy przygotowali program obfitujący w wydarzenia poświęcone osobie i twórczości patrona, jak również literaturze współczesnej i tworzącym ją autorom.

Przez 10 dni w Gorlicach i Szymbarku odbędzie się szereg wydarzeń, skupiających uwagę na życiorysie i dorobku literackim Zygmunta Haupta, wyjątkowego i niesłusznie zapomnianego polskiego pisarza. Wśród zaproszonych gości historycy, znawcy i pasjonaci pisarstwa Haupta oraz badacze literatury – prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Zofia Król, dr Paweł Panas, Marek Dziedziak. Gościem specjalnym Festiwalu będzie Arthur Haupt, syn pisarza.

W programie wernisaż wystawy rysunków Zygmunta Haupta (ze zbiorów Arthura Haupta), projekcja filmu „Errata do biografii” oraz monodram „Niezapamiętane” w wykonaniu Sławomira Grzymkowskiego i reżyserii Antoniego Ferencego. Wybrzmią także fragmenty opowiadań Haupta, czytane przez Tomasza Schimscheinera.

Do Gorlic i Szymbarku zaprosiliśmy ponadto uznanych pisarzy i poetów, których twórczość pod różnymi względami nawiązuje do pisarstwa, ale też świato-oglądu Zygmunta Haupta. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z Jurijem Andruchowyczem, Justyną Bargielską, Waldemarem Bawołkiem, Barbarą Klicką, Angeliką Kuźniak, Arturem Danielem Liskowackim, Weroniką Murek, Andrzejem Niewiadomskim, Wojciechem Nowickim, Michałem Olszewskim, Lidią Ostałowską, Tarasem Prochaśko, Robertem Puckiem, Pawłem Smoleńskim, Andrzejem Stasiukiem, Małgorzatą Szejnert, Arturem Szlosarkiem, Ziemowitem Szczerkiem, Krzysztofem Środą, Krzysztofem Vargą, Ewą Winnicką, Agnieszką Wolny-Hamkało i Bohdanem Zadurą. Moderatorami spotkań autorskich będą: Darek Foks, dr Jarosław Klejnocki, dr Zofia Król, dr Monika Rogowska-Stangret, Andrzej Stasiuk i Monika Stopczyk.

Dopełnienie bogatego literackiego programu stanowić będą ciekawe wydarzenia muzyczne. Na scenie wystąpią Jurij Andruchowycz i Karbido, Laboratorium Pieśni oraz Misha Alperin, pianista i kompozytor związany z prestiżową wytwórnią ECM. Na koncerty, podobnie jak na wszystkie festiwalowe wydarzenia, wstęp wolny.

Zachęcamy do zapoznania się z listą GOŚCI i PROGRAMEM festiwalu oraz do odwiedzenia Gorlic i Szymbarku w drugiej połowie września.