AKTORSKIE INTERPRETACJE OPOWIADAŃ HAUPTA

Jerzy Trela © fot. Z. Bielawka

Miłośników twórczości Haupta zapraszamy na monodram i czytania, podczas których znakomici aktorzy – Jerzy Trela, Tomasz Schimscheiner i Sławomir Grzymkowski, zinterpretują jego opowiadania.

W niedzielę, 20 września, w Gorlickim Centrum Kultury usłyszymy fragmenty prozy Zygmunta Haupta w interpretacji wybitnego i wielokrotnie nagradzanego aktora teatralnego i filmowego, JERZEGO TRELI. Czytanie rozpocznie się o godz. 18:00.

W kolejny weekend Miejska Biblioteka Publiczna gościć będzie krakowskiego aktora, TOMASZA SCHIMSCHEINERA, który zaprezentuje swoje odczytanie opowiadań Haupta. Festiwalowa publiczność z Tomaszem Schimscheinerem spotka się dwukrotnie – 25 września o 18:45 oraz 26 września o 15:00.

Czytania to nie jedyna okazja, by zetknąć się z prozą Zygmunta Haupta w interpretacji aktorskiej. W sobotę, 20 września, na scenie Gorlickiego Centrum Kultury zobaczymy Sławomira Grzymkowskiego w monodramie NIEZAPAMIĘTANIE, który Antoni Ferency wyreżyserował w oparciu o prozę „największego z niesłusznie zapomnianych”, ale też o teksty poświęcone samemu Hauptowi. Monodram ma stanowić próbę zbliżenia się, nie tyle do twórczości, co do samej osoby autora. Jego charakteru, cech osobowości i doświadczeń, które tę osobowość ukształtowały.

O Zygmuncie Haupcie niewiele wiadomo. Chcemy wiedzieć więcej, ale skąd czerpać informacje? – mówi reżyser monodramu. – Żywe informacje. Opracowania naukowe, nieliczne i suche są jakoś ‘pozbawione człowieka’. Kim ten Haupt był? Najlepiej byłoby zapytać jego samego i trochę na niego popatrzeć. To niemożliwe, ale jest ktoś, kto może o Haupcie opowiedzieć więcej. Inaczej.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia wstęp wolny.

Zwracamy uwagę, że w związku z włączeniem do programu powyższych czytań, zaszły niewielkie zmiany w planie wydarzeń w dniu 20 września. Zachęcamy do zapoznania się z programem festiwalu po aktualizacji: www.festiwalhaupta.pl/pl/category/program.