WOKÓŁ TWÓRCZOŚCI ZYGMUNTA HAUPTA
Festiwal im. Zygmunta Haupta to nie tylko okazja ku temu, by na dziesięć dni przenieść się w świat literatury współczesnej najwyższej próby. To także sposobność, by lepiej poznać życiorys oraz twórczość patrona festiwalu – artysty wybitnego, wszechstronnego, niezwykle interesującego i jednocześnie niesłusznie zapomnianego.
W piątek, 18 września, publiczność będzie miała okazję podziwiać szkice autorstwa Zygmunta Haupta, który w młodości studiował architekturę oraz urbanistykę. Na wystawie HAUPT MNIEJ ZNANY. RYSUNKI 1933-1975 zostaną zaprezentowane m.in. prace pochodzące z paryskiego okresu w życiu pisarza, kiedy to powstały jego pierwsze teksty literackie oraz szkice. Wernisaż o 17:30, a samą wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można oglądać do 31 października.
Również pierwszego dnia festiwalu zostanie wyświetlony film z cyklu ERRATA DO BIOGRAFII, w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego. Na ekranie widzowie zobaczą m.in. prof. Aleksandra Madydę, Krzysztofa Rutkowskiego oraz Andrzeja Stasiuka, dzielących się swoją fascynacją twórczością Haupta. Na projekcję zapraszamy o godz. 19:00 do Dworu Groblewskich IGIPZ PAN.
ZYGMUNT HAUPT. PODOLE – LWÓW – PARYŻ – USA, tak zatytułowano spotkanie znawców i pasjonatów dokonań pisarskich Haupta. Dnia 18 września, tuż po projekcji filmu „Errata do biografii”, prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas i Marek Dziedziak, w rozmowie z Michałem Sowińskim, przybliżą festiwalowym gościom sylwetkę pisarza, wraz z kontekstem historycznym czasów, w jakich tworzył. Kolejne spotkanie – w którym wezmą udział prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas dr Zofia Król oraz moderator Michał Sowiński – nosi tytuł ZYGMUNT HAUPT. MISTYCYZM – MANIERYZM – MODERNIZM i będzie poświęcone m.in. sposobom, w jakie teoria literatury szuka kolejnych nazw, kolejnych „izmów”, dzięki którym mogłaby opisać, sklasyfikować i nazwać twórczość Zygmunta Haupta (20 września, godz. 19:15). Wydarzenia festiwalowe – 28 września, o godz. 19:00 – zakończy dyskusja ZYGMUNT HAUPT. ŚWIATOOGLĄD, którą poprowadzi Darek Foks, a w której wezmą udział prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski i dr Paweł Panas.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzeń są dostępne w zakładce PROGRAM. Zachęcamy również do śledzenia naszej strony na FACEBOOKU. Na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach festiwalu wstęp wolny.
ZNAJDŹ NAS