GOŚCIE Z UKRAINY

© Misha Alperin

Piątkowych wydarzeń na Festiwalu im. Zygmunta Haupta zdecydowanie nie wolno przegapić. Preludium do drugiego festiwalowego weekendu stanowić będzie mieszanka poezji, ukraińskiego pisarstwa, opowiadań Haupta i muzyki. Warto odwiedzić dziś Miejską Bibliotekę Publiczną i Gorlickie Centrum Kultury.

Rozpoczniemy o godz. 16:15 od spotkania Darka Foksa z Bohdanem Zadurą – poetą, prozaikiem, tłumaczem i krytykiem literackim. Rozmowa z redaktorem naczelnym miesięcznika „Twórczość” to okazja, by wrócić do nagrodzonego w 2011 roku Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius zbioru „Nocne życie” oraz ostatniej publikacji autora – „Kropka nad i”.

Również w Miejskiej Bibliotece Publicznej przywitamy pierwszego z zagranicznych autorów, Tarasa Prochaśko – pochodzącego z Ukrainy pisarza i dziennikarza, jednego z głównych reprezentantów „fenomenu stanisławowskiego”. Polskim czytelnikom Prochaśko może być znany z czterech przetłumaczonych na język polski książek: zbioru opowiadań „Inne dni Anny”, powieści „Niezwykli” i „Z tego można zrobić kilka opowieści” oraz eseju reporterskiego „W gazetach tego nie napiszą”. Spotkanie „Nowe ukrainoznawstwo” rozpocznie się o godz. 17:30, a poprowadzi je Andrzej Stasiuk.

Z literackiej wyprawy na Ukrainę przeniesiemy się w świat prozy Zygmunta Haupta. O godz. 18:45, publiczność zgromadzona w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miała okazję wysłuchać opowiadań patrona festiwalu, tym razem interpretowanych przez Tomasza Schimscheinera – aktora teatralnego i telewizyjnego, na co dzień związanego z Teatrem Ludowym w Krakowie i współpracującego z innymi scenami w stolicy Małopolski oraz we Wrocławiu.

Dzień zakończymy w Gorlickim Centrum Kultury, do którego zapraszamy na kolejne z cyklu muzycznych wydarzeń. O godz. 20:00 rozpocznie się koncert Mishy Alperina – ukraińskiego pianisty, kompozytora i aranżera, współpracującego z prestiżową wytwórnią ECM. Muzyka Alperina „zachwyca i wyrywa odbiorcę z codzienności, stając się czymś, co domaga się od niego pełnej uwagi, co musi zostać wysłuchane. To propozycja zarówno dla każdego, jak i dla najbardziej wybrednych melomanów”. Zachęcamy do skorzystania z tej wyjątkowej, muzycznej propozycji.

Szczegółowy plan wydarzeń wraz z ich opisami dostępny jest w zakładce PROGRAM. Na wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach festiwalu, wstęp wolny.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z festiwalowych wydarzeń, które dostępne są w zakładce GALERIA, do subskrybowania festiwalowego kanału w serwisie YOUTUBE oraz do śledzenia naszej strony na FACEBOOKU.