„CZAS, BY HAUPT POWRÓCIŁ” – INAUGURACJA FESTIWALU

© Zygmunt Haupt (1924), z archiwum Arthura Haupta

Rozpoczynamy 1. edycję Festiwalu im. Zygmunta Haupta. Na dziesięć dni Gorlice staną się literackim centrum Polski, a to za sprawą bogatego programu oraz dzięki obecności znakomitych gości – autorów, badaczy literatury, aktorów i muzyków.

Pierwszy dzień niemal w całości poświęcony będzie osobie i twórczości patrona festiwalu. Rozpoczniemy od konferencji prasowej w Urzędzie Miasta (godz. 13:00). W spotkaniu z mediami wezmą udział przedstawiciele organizatorów i partnerów festiwalu: Rafał Kukla – Burmistrz Miasta Gorlice, Ryszard Guzik – Wójt Gminy Gorlice, Andrzej Stasiuk – Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Magdalena Miller – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach, Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury, Witold Bochenek – Kierownik Stacji Naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Następnie przeniesiemy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie o godz. 16:15 wydarzeniem „Historia teraźniejsza”, zainaugurujemy cykl spotkań autorskich. Gościem Andrzeja Stasiuka będzie Paweł Smoleński – reporter, dziennikarz, publicysta, od 1989 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor zapisuje historię, która dzieje się „teraz”, na naszych oczach. W swoich książkach reporterskich podejmuje tematy trudne oraz oddaje głos tym, którzy nie boją się głośno o nich mówić.

Tuż po spotkaniu, o godz. 17:30, zapraszamy na wernisaż wystawy „Haupt mniej znany. Rysunki 1933-1975”. Prezentowane prace powstały w czasach, kiedy Zygmunt Haupt studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej oraz urbanistykę w Paryżu. Rysunki pochodzą ze zbiorów syna autora, Arthura Haupta, który uświetni swoją obecnością Festiwal. Wystawę będzie można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela do 31 października.

Po wernisażu zapraszamy do Dworu Groblewskich IGIPZ PAN w Szymbarku, gdzie o godz. 19:00 pokazany zostanie film „Errata do biografii”, poświęcony osobie Zygmunta Haupta. Projekcja stanowić będzie wstęp do spotkania tematycznego „Zygmunt Haupt. Podole-Lwów-Paryż-USA”. Rozmówcami Michała Sowińskiego będą badacze twórczości i życiorysu autora – prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski, dr Paweł Panas i Marek Dziedziak.

Na wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach festiwalu, wstęp wolny.

Szczegółowy plan wydarzeń wraz z ich opisami dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy także do subskrybowania festiwalowego kanału w serwisie YOUTUBE oraz do śledzenia naszej strony na FACEBOOKU.