FESTIWALOWA NIEDZIELA

Jerzy Trela © mistrzmowy.pl

Trzeci dzień Festiwalu im. Zygmunta Haupta rozpoczniemy od wydarzeń w Gorlickim Centrum Kultury, a zakończymy w Dworze Stanisławy i Karola Groblewskich w Szymbarku-Bystrzycy.

W dzisiejszym programie: rozmowy wokół książek festiwalowych autorów, czytanie opowiadań, spotkanie tematyczne oraz koncert. Dużo dobrego dla miłośników literatury i nie tylko.

O 15:30, w Gorlickim Centrum Kultury z miłośnikami reportażu spotka się Ewa Winnicka – autorka świetnie przyjętych książek „Londyńczycy” i „Angole” (Nagroda Literacka Gryfia, nominacja do Literackiej Nagrody Nike 2015). Tematem rozmowy Darka Foksa z reportażystką będą polscy emigranci na przestrzeni lat mierzący się z obcymi realiami. Kolejnym gościem w ramach cyklu spotkań autorskich będzie Artur Daniel Liskowacki – poeta, prozaik, eseista i publicysta „Kuriera Szczecińskiego”. Autor jest również znawcą historii Szczecina, któremu regularnie poświęca uwagę w swoich publikacjach. O problemach pogranicza i tożsamości leżących na nim miast oraz o nowej, mającej ukazać się niebawem książce z pisarzem porozmawia Monika Stopczyk.

O godz. 18:00 na scenie Gorlickiego Centrum Kultury zobaczymy wybitnego aktora teatralnego i filmowego Jerzego Trelę, który zinterpretuje dwa opowiadania Zygmunta Haupta – „Pierścień z papieru” oraz „Z Laczczyny”. Będzie to pierwsze z trzech zaplanowanych czytań prozy autora, kolejne 25 i 26 września, w wykonaniu Tomasza Schimscheinera.

Po tym niezwykłym spotkaniu z prozą patrona festiwalu udamy się ponownie do Dworu Groblewskich w Szymbarku-Bystrzycy, gdzie o godz. 19:15 rozpocznie się spotkanie tematyczne „Zygmunt Haupt. Mistycyzm. Manieryzm. Modernizm”. W prowadzonej przez Michała Sowińskiego dyskusji wezmą udział badacze i miłośnicy twórczości Haupta: prof. Aleksander Madyda, dr Paweł Panas, dr Zofia Król oraz dr hab. Andrzej Niewiadomski.

Wieczorową porą Dwór Groblewskich wypełnią śpiewy i dźwięki etnicznych instrumentów, a to za sprawą koncertu grupy wokalnej Laboratorium Pieśni, który rozpocznie się o godz. 20:45. Publiczność będzie miała przyjemność wysłuchać śpiewanych w wielogłosie i inspirowanych dźwiękami natury pieśni polskich, ukraińskich, skandynawskich, bałkańskich i wielu innych. Tym muzycznym akcentem zakończymy pierwszy festiwalowy weekend.

Na wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach festiwalu, wstęp wolny.

Szczegółowy plan wydarzeń wraz z ich opisami dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy także do subskrybowania festiwalowego kanału w serwisie YOUTUBE oraz do śledzenia naszej strony na FACEBOOKU.