FESTIWAL NIE TYLKO LITERACKI

Laboratorium Pieśni © fot. Marta Obiegla

Festiwal im. Zygmunta Haupta to wydarzenia poświęcone osobie i twórczości Zygmunta Haupta, to wydarzenia poświęcone współczesnej literaturze, ale… nie tylko. Dla wszystkich, którzy zdecydują się w dniach 18-27 września odwiedzić Gorlice i Szymbark, organizatorzy przygotowali ciekawe, muzyczne punkty programu.

Na pierwszy koncert zapraszamy w niedzielę, 20 września, do Dworu Groblewskich IGIPZ PAN w Szymbarku-Bystrzycy, gdzie o godz. 20:45 wystąpi zespół LABORATORIUM PIEŚNI. Trójmiejska grupa wokalna zaprezentuje publiczności tradycyjne pieśni ukraińskie, bałkańskie, polskie, gruzińskie i skandynawskie, a Dwór Groblewskich wypełnią dźwięki instrumentów etnicznych – szamańskich bębnów, przeszkadzajek i dzwonków. Laboratorium Pieśni to niezwykłe zjawisko muzyczne, łączące tradycję z inspiracjami dźwiękami natury – warto przekonać się o tym na własne uszy, odwiedzając Szymbark w pierwszy weekend Festiwalu.

Z kolei 25 września (piątek) o godz. 20:00 w Gorlickim Centrum Kultury usłyszymy MISHĘ ALPERINA, pochodzącego z Ukrainy pianistę, kompozytora i aranżera, współpracującego z prestiżową wytwórnią ECM. Oprócz autorskich kompozycji Alperin wykonuje utwory jazzowe oraz występuje z repertuarem inspirowanym muzyką klasyczną i tradycyjną muzyką państw wschodnich i skandynawskich. Gorlickiej publiczności, mieszkający na co dzień w Norwegii muzyk, zaprezentuje utwory ze swoich ostatnich wydawnictw.

Cykl festiwalowych koncertów zamknie Jurij Andruchowycz z zespołem Karbido, prezentując projekt ATLAS ESTREMO. Punktem wyjścia dla powstania tego muzyczno-literackiego widowiska była prozatorska książka Andruchowycza „Leksykon miast intymnych”. Jak przyznają sami muzycy, kompozycje wchodzące w skład nowego projektu muzycznie odbiegają od post-rockowych utworów znanych słuchaczom z albumów „Samogon”, „Absynt” i „Cynamon”. W dziesiątą rocznicę obecności na scenie Jurij Andruchowycz i Karbido zaprezentują się publiczności z surowszymi i bardziej oszczędnymi brzmieniami, oddającymi energię i atmosferę opisywanych przez pisarza miast. Na koncert zapraszamy do Gorlickiego Centrum Kultury – 26 września, godz. 20:00.

Na wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach festiwalu, wstęp wolny.

Szczegółowy plan wydarzeń wraz z ich opisami dostępny jest w zakładce PROGRAM. Zachęcamy także do subskrybowania festiwalowego kanału w serwisie YOUTUBE oraz do śledzenia naszej strony na FACEBOOKU.