Z PODRÓŻĄ W ROLI GŁÓWNEJ

© ATLAS ESTREMO – JURIJ ANDRUCHOWYCZ I KARBIDO

Rozpoczynamy festiwalowy finisz. Rozpoczynamy w najlepszym stylu. Wszystkich miłośników literatury, mimo deszczowej aury, zachęcamy do odwiedzenia Miejskiej Biblioteki Publicznej i Gorlickiego Centrum Kultury.

O godz. 15:00 warto odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną, gdzie wybrzmią kolejne opowiadania Zygmunta Haupta, w interpretacji znanego już festiwalowej publiczności Tomasza Schimscheinera – aktora teatralnego i telewizyjnego, na co dzień związanego m.in. z Teatrem Ludowym w Krakowie.

O 15.45 rozpoczniemy spotkanie „Przeklęte terytorium”, podczas którego Andrzej Stasiuk zaprosi do rozmowy kolejnego z ukraińskich gości, Jurija Andruchowycza – poetę, prozaika, eseistę i tłumacza. W 2014 Paweł Smoleński przeprowadził z autorem wywiad rzekę o ukraińskiej rewolucji „Szcze ne wmerła i nie umrze”. Do rąk czytelników trafił także „Leksykon miast intymnych”, w którym notatki z podróży i autobiograficzne detale przeplatają się z anegdotami i erudycyjnymi perełkami.

W ramach kolejnego wydarzenia (godz. 17:00) Andrzej Stasiuk z roli moderatora przejdzie do roli gościa. Monika Rogowska-Stangret z Dyrektorem Artystycznym Festiwalu porozmawia m.in. o jego ostatniej książce, stanowiącej próbę uchwycenia cienia Wschodu, który na nas pada. To opowieść o tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć.

Skoro o podróżach dziś mowa, tematem spotkań nie może nie być mapa. To m.in. o niej w ramach spotkania „Kartografia świadomości” Darek Foks porozmawia z Andrzejem Niewiadomskim. Poeta, eseista, historyk literatury, redaktor, współzałożyciel i redaktor Kwartalnika Literackiego „Kresy”, a także znawca Zygmunta Haupta, opowie o esejach „Mapa. Prolegomena” oraz „K (esej podróżny)”. Rozpoczynamy o 18.15.

Na koniec tak bogatej w różnorodne wydarzenia soboty przeniesiemy się do Gorlickiego Centrum Kultury, gdzie o godz 20:00 zaplanowano ostatnie muzyczne wydarzenie festiwalu. Publiczność po raz kolejny spotka się z Jurijem Andruchowyczem, który tym razem pojawi się na scenie w towarzystwie muzyków grupy Karbido. Widowisko literacko-muzyczne „Atlas Estremo” inspirowane jest ostatnią prozą Andruchowycza „Leksykon miast intymnych”, a swoją premierę miało przy okazji mijającego w tym roku dziesięciolecia współpracy autora z Karbido. Gorąco polecamy odwiedzić dziś wieczorem Gorlickie Centrum Kultury.

Szczegółowy plan wydarzeń wraz z ich opisami dostępny jest w zakładce PROGRAM. Na wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach festiwalu, wstęp wolny.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z festiwalowych wydarzeń, które dostępne są w zakładce GALERIA, do subskrybowania festiwalowego kanału w serwisie YOUTUBE oraz do śledzenia naszej strony na FACEBOOKU.